OCR NEDİR?

Yüzlerce sayfalık bir kitabı veya klasörlerde saklanan binlerce dokümanı bilgisayarda yeniden yazmanız gerektiğini düşünün. Günlerinizi veya aylarınızı hatta yıllarınızı bu işe vermeniz gerekebilir. OCR bu konuda sizin işinizi kolaylaştıracak bir teknoloji olarak her geçen gün daha da gelişerek yıllar sürecek yeniden yazma ve sayfa düzenleme işlemlerinizi bir kaç gün içerisinde sonuçlandırmanıza yardımcı olacaktır.

OCR kısaltmasının Türkçe'de kısaltma olarak bir karşılığı bulunmamaktadır ve tüm dünyada kullanıldığı gibi dilimize de OCR olarak geçmiştir. Optical Character Recognition kelimeleri Türkçe'ye Optik Karakter Tanımlama olarak çevrilebilir.

Optik Karakter Tanıma veya Optik Karakter Okuyucu olarak adlandırılan bu yazılımlar, taranan bir belgede, bir fotoğrafta veya el yazısıyla yazılmış bir metinde yer alan yazıların bilgisayar ortamına metin olarak aktarılmasını sağlamak için geliştirilmiş yazılımlardır.

Normal şartlarda bilgisayara tarayıcı vasıtasıyla aktarılan grafik dosyaları, bilgisayar tarafından resim olarak algılanır. Bu grafik dosyadaki yazılar ‘OCR’ yazılımları tarafından çözümlenip metin dosyasına çevrilebilir. Böylelikle klavye kullanmaya gerek kalmadan metin bilgisayara aktarılacaktır. ‘OCR’ ile metinleştirilen veriler, üzerinde düzenleme yapılabilecek verilerdir.

Metin dosyaları, bilgisayarda görüntü dosyalarından daha az yer kaplar. OCR yazılımlarının hata oranı sıfır olmasa da, günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. 

OCR Nasıl Çalışır?

OCR yazılımları kağıt vb. üzerindeki siyah noktalar topluluğunu yani harfleri, rakamları, sembolleri vb. algılayabilecek ve okuyabilecek bir yapıya sahiptirler. Her kelimeyi ayrı tutarak ve sayfayı satırlara bölerek analiz eder. Analiz sırasında harflerin yapısal karakterleri, yükseklikleri ve genişlikleri değerlendirilir. Programın kendi bilgi deposu, her bir karakter için tanımlanmış çeşitli parametrelerle doludur. Algılanan pikseller bu parametrelerden birisine uygun ise, harfin ortaya çıkması mümkün hale gelir.

Resim dosyalarının ve tarayıcının kaliteli olması OCR yazılımlarının metin tarama hatalarını çok düşük seviyeye indirir. Son yıllarda piyasaya sunulan OCR yazılımları hemen hemen her türlü karakter yakalayabilecek seviyelere ulaşmıştır.

OCR Ne İçin Kullanılır?

OCR işlemi; kitaplarda, dokümanlarda ve belgelerdeki yazıları değiştirme, bir kısmını silme, biçimlendirme, alıntı yapma, web sayfalarında yayınlama gibi tüm ihtiyaçlarınızda kullanılabilir.

  • Taranmış evraklar, başvuru formları, faturalar
  • Dergiler, gazeteler, kataloglar, yaprak testler, ders kitapları
  • Resim ve PDF formatındaki metinler, yazışmalar, sözleşmeler
  • Antika değeri olan kitaplar, ansiklopediler, tekrar basılacak kitaplar
  • E-kitap olarak yayınlanacak kitaplar ve belgeler, sözlükler
  • Tercüme edilecek dokümanlar ve kitaplar

TÜRKÇE OCR PROGRAMI

OCR olarak bilinen Optik Karakter Tanıma ya da Optik Karakter Okuyucu, klavyede ya da elle yazılmış veya bir resimde bulunan resim veya PDF formatlı elektronik metni dönüştürmek için kullanılan bir teknolojidir. Yakalanan ya da taranmış olan resim türü genellikle fatura, kartvizit, banka dekontu, pasaport belgeleri, dergi makaleleri, PDF sözleşmeleri ya da diğer belgelerden oluşabilir. Bu belgelerdeki metinleri tek tek yazmak oldukça fazla zaman harcamanızı gerektirecektir. Bu iş için inanılmaz bir vakit harcamadan istediğinizi kolayca elde etmek için Kolay Belge OCR Programını kullanabilirsiniz.

OCR özelliğini web sitemizde bulunan Ücretsiz Ocr Deneme alanından deneyebilirsiniz.

Türkçe ve Osmanlıca dillerinin de içinde bulunduğu 22 dil seçeneğiyle Kolay Belge OCR, dönüştürme işlevinin yanında dijital arşiv sistemi de sunmaktadır.

Kolay Belge Arşiv ve Takip Sistemi’ni de 30 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

PDF’Yİ METNE ÇEVİRME

PDF formatlı belgelerin metne çevrilmesinde OCR programları önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Doküman veya basılı her tür bilgi kaynağının tarayıcılar yardımıyla taranarak bilgisayar ortamına aktarılmasıyla oluşan resim veya PDF formatlı dosyalar, OCR programları tarafından piksel piksel incelenerek metne dönüştürülebilir.

Basılı belgeniz tarandıktan ve dönüştürüldükten sonra belirli bir metni kesip başka bir uygulamaya yapıştırmak veya metin dosyası olarak düzenlemek üzere Microsoft Office'e aktarmak daha kolaydır.

Hukuki amaçlar doğrultusunda belgelerin görünümlerini olduğu gibi korumanız gerektiğinde ve düzenleme özelliklerini kullanmak istemediğinizde belgelerinizi aranabilir ve kopyalanabilir metinler içeren akıllı PDF'ler olarak kaydedebilir ve aradığınız belgelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

ÜCRETSİZ OCR PROGRAMI

Metin tanıma olarak da adlandırılan OCR, sayı, harf ve noktalama işareti gibi karakterleri basılı veya yazılı belgelerin (örneğin gazete veya dergi veya deftere yazdığımız bir yazı) içerisinden okuyarak bilgisayara text (txt, Word, Excel gibi) formatta aktaran kısacası elektronik forma dönüştüren bir yazılım teknolojisidir.

Bazı OCR programları bu işlemi belge tarayıcıdan taratma esnasında yaparken bazıları ise taranan belge bilgisayara aktarıldıktan sonra uygulayabilir. OCR ile oluşturulan bu dosyaları metin olarak düzenleyebilir ve yeniden biçimlendirebiliriz.